امـــــروز : چهار شنبه 30 خرداد 1397    |   ساعـت :
لینک های تصویری ...
گالری تصاویر ...

مشخصات و علایم بارز برخی از کپک­های مهم رقیب و آلوده کنندۀ قارچ خوراکی

ردیف

نام عمومی کپک

عامل آلوده کننده

علایم بارز بیماری و کپک

1

کپک قهوه­ای

Papulaspora byssina

کپک لکه­هایی را با حاشیۀ مایل به رنگ سفید در کمپوست یا خاک پوششی تولید می­کند. این لکه­ها بعداً با تبدیل به رنگ قهوه­ای روشن تا تیره، ظاهری پودری شکل به خود می­گیرد. رشد قارچ در اثر این کپک به تعویق می­افتد یا متوقف می­شود.

2

کپک سفید

عمدتاًScopulariopsis fimicola

کپک تولید لکه­های سفید رنگ متراکم میسلیومی با ظاهری آردی شکل روی کمپوست و خاک پوششی می­کند. این قارچ به رنگ قهوه­ای تبدیل نمی­شود و  کپک مذکور مستقیماً به قارچ حمله نمی­کند.در اثر این عامل رشد اسپان کاهش می­یابد و در نتیجه از عملکرد کاسته می­شود.

3

قارچ­های رقیب کلاهک­دار

Coprinus lagopus, C. comatus,

C. atramentarius,

C. fimitarious

این قارچ در کمپوست با ساقه­های دراز و کلاهک­های نازک دیده می­شود و بی­درنگ به صورت یک تودۀ لعابی سیاه رنگ تبدیل می­شود. قارچ­های مزبور با خارج کردن موادغذایی با میسلیوم قارچ خوراکی رقابت می­کنند و به این ترتیب موجب عدم رشد اسپان و کاهش عملکرد می­شوند. میسلیوم این قارچ­ها خاکستری رنگ بوده و چندان قابل تشخیص از میسلیوم قارچ خوراکی نیست. هاگ­های آن­ها از طریق اندام­های باردهی و به وسیلۀ جراین هوا پخش می­شوند و کمپوست را اشغال می­کند.

4

کپک سبز زیتونی

Chaetomium olivaceum

C. globosum, C. indicum

علایم اولیه به صورت تولید ساختارهای توپی شکل سفید و ظریف می­باشد که بعداً به رنگ سبز زیتونی تبدیل می­شود.این قارچ از طریق کمپوست یا خاک پوششی کهنه وارد محل­های پرورش قارچ خوراکی می­شود.کمبود اکسیژن طی روند کمپوست سازی تقویت رشد عامل را به دنبال دارد. به نظر می­رسد این قارچ تأثیر مستقیم بازدارندگی روی رشد میسلیومی قارچ خوراکی داشته باشد.در شرایط آلودگی شدید، تولید قارچ متوقف می­شود.

5

دنبلان کاذب

Diehliomyces microsporus

رشته­های میسلیومی کوچک و سفید تا کرم رنگ بوده؛ این کپک در کمپوست، خاک پوششی و با وضوح بیشتر بین این دو مشاهده می­شوند. در ابتدا مانند مرحلۀ ته سنجاقی قارچ خوراکی به نظر می­رسند؛ اما بعداً به صورت توده ضخیم و پررنگ پیچیدۀ مایل به زرد رنگ و درست شبیه ساختمان Iy بدل
 می­شوند. این کپک هنگام افزایش حرارت اتاق­های پرورش از محدودۀ 20 تا 25 درجۀ سانتیگراد مشاهده می­شوند. پس از اشغال کمپوست به وسیلۀ این قارچ ، میسلیوم قارچ خوراکی به تدریج حذف می­شود.

6

کپک صورتی

عمدتاً  Neurospora crassa

این کپک پس از خروج بقایای کمپوست روی آنان و نیز خاک پوششی دیده می­شود. قارچ دارای میسلیوم­های سفید کرکی با رشد سریع است و با گذشت زمان به رنگ سفید مایل به صورتی تا مایل به قرمز ارغوانی تبدیل می­شود. تولید هاگ به وسیلۀ این قارچ بسیار زیاد می­باشد.

دانستنی ها ...
آمــــار ...
بیشترین بازدید 823
بازدید دیروز 10
بازدید امروز 2
بازدید هفت روز اخیر 43
بازدید این ماه 242
بازدید کل 26110
تعداد افراد آنلاین 1
آی پی شما 54.81.71.68
سیستم عامل Unknown
مرورگر Unknown
نظر سنجی ...
نظر شما در مورد محصولات شرکت چیست
عالی
خوب
متوسط
ضعیف
تا کنون خریداری نکرده ام
فیلم های آموزشی ...