امـــــروز : چهار شنبه 30 خرداد 1397    |   ساعـت :
لینک های تصویری ...
گالری تصاویر ...
بیماری حباب خشک یا   ورتسیلیوم

این بیماری به وسیله گونه­ های ورتیسلیوم (Verticillium) به خصوص گونه­های V.fungicola var fungicla، V .mathousei  و V. psalliotae به وجود می­­آید. مشخصه این بیماری ظهور نقاط آبسوخته روی کلاهک قارچ و تبدیل آن­ها به لکه­ هایی به رنگ قهوه­ ای مایل به خاکستری است.چنانچه آلودگی در مراحل اولیه رشد قارچ صورت گیرد باعث بد شکلی کلاهک شده و بازار پسندی آن را کاهش می­دهد .علاوه بر این ممکن است قارچ­های ساپروفیت دیگر مانند کپک سفید خاکستری رنگ نیز با رشد روی لکه­ های ایجاد شده روی کلاهک قارچ، خسارت را افزایش دهند.

در مراحل پیشرفته بیماری ، کلاهک قارچ چروکیده شده و بافت آن حالت چرمی به خود می­گیرد. بسیاری از قارچ­ها در مراحل اولیه رشد مورد حمله ورتیسلیوم قرار می­گیرند و جوش­ها یا حباب­های خشک کوچکی روی کلاهک قارچ تشکیل می­شود. منابع اصلی آلودگی اولیه را بقایای کمپوست اطراف سالن­ها

و یا هاگ موجود درفضای سالن محل رشد و پرورش قارچ، تشکیل می­دهند. اندام­های آلوده کننده قارچ انگل ممکن است به وسیله ترشحات آب آبیاری روی کلاهک قارچ قرار گرفته و به وسیله مگس­ها و حشرات دیگر به سایر نقاط بستر منتقل شود. رشد و نمو این بیماری در حرارت­های بالاتر از 28 درجه سانتی­گراد بهتر است. تهویه نامناسب (کم) و رطوبت نسبی بالا، توسعه بیماری را افزایش می­دهد.به منظور جلوگیری از آلودگی قارچ­های سالم،


بیماری حباب خشک یا مول خشک قارچ خوراکی دکمه­ای

بیماری حباب خشک از مهمترین بیماریهای قارچی مراکز کشت و صنعت پرورش قارچ خوراکی در ایران است. اساساً این بیماری سه نوع علایم کلی در میزبانش تولید می­کند»

1- حباب خشک ، که در مراحل اولیه رشد اندام باردهی قارچ (گره اولیه) بروز کرده و جوش­ها یا حباب­های خشک کوچکی به صورت توده­ای بی شکل یا پیازی شکل ایجاد نشده که در نهایت با از دست دادن آب خود چرمی و خشک می­شود و اغلب به قطر 5/0 تا 2 سانتی متر بالغ می­شوند(شکل 18-3).

2- لکه­ها و زخم­های بافت مرده که در اغلب ارقام و در تمام مراحل توسعه شامل گره زایی، ته سنجاقی شدن مرحله دکمه­ای و مرحله بلوغ کامل لروز می­کنند. لکه­های مذکور ابتدا به صورت نقاط آبسوخته، در سطح کلاهک ظاهر شده و سپس تبدیل به لکه­ها یا زخم­های بافت مرده به رنگ قهوه­ای مایل به خاکستری یا قهوه­ای روشن، با حالت نامنظم و سطحی روی کلاهک قارچ خوراکی مشاهده می­شوند؛ در مرحله توسعه بعدی به صورت لکه­های قهوه­ای تیره که در نهایت با آمیزش، ارزش اقتصادی، بازار پسندی، کیفیت و کمیت قارچ­ها را به شدت کاهش می­دهند (شکل 18-4).

3- ترکیدن و پوست کنده شدن پایه : ایجاد علایم به صورت شکاف در سطح کلاهک و ساقه، پوست کنده شدن ساقه، متورم و غیر طبیعی شدن شکل آنها که در نهایت باعث نابود شدن بافت­ها و چرمی شدن آنها می­شود. این علایم به شدت باعث پایین آمدن ارزش قارچ­ها می­شود (شکل 18-5) . به علاوه در تعدادی از قارچ­ها که مورد حمله قارچ عامل بیماری قرار گرفته­اند، هیف­های عامل بیماری به صورت پنهان باقی مانده و در مرحله­ بعدی، یعنی در حین حمل و نقل، در انبارها و فروشگاه­ها به رشد و توسعه خود اد امه داده و باعث تشدید خسارت می­شود. علاوه بر این هم در بسترهای کشت و هم در سایر موارد، قارچ­های دیگری از قبیل کپک خاکستری و سفید روی لکه­ها رشد کرده و باعث افزایش هر چه بیشتر خسارت می­شوند.

بقا، انتشار و منبع آلودگی

ماتروشوت (1914) رطوبت بالای سالن­های کشت و وجود لایه­ای از رطوبت روی اندام باردهی قارچ خوراکی را از جمله شرایط بسیار مناسب برای بیماری ذکر کرده است. وجود رطوبت در سطح کلاهک قارچ خوراکی، رطوبت بالای سالن­های کشتف مرطوب بودن خاک پوششی و افزایش دمای سالن بین 20 تا 28 درجه سانتی گراد و تهویه ضعیف از مهمترین عوامل مستعد برای توسعه بیماری حباب خشک محسوب می­شود.

[Ware , 1933 ; Treschow , 1941 ; Wuest , 1965; Fekete, 1967 ; Sinden , 1971 ; Gandy , 1973 ; Fletcher et al ., 1984 ; Spadafora , Wuest and Rinker , 1989].

وار (1933) نشان داد کنه­ها می­توانند هاگ عامل بیماری را حمل کنند. فکت (1967) گزارش کرد علاوه بر کنه­ها، دست­های کارگران سالن­ها و برداشت کننده­ها نیز ماده تلقیح عامل بیماری را حمل کرده و باعث انتشار بیماری می­شوند.

علایم بیماری

علایم بیماری تار عنکبوتی  قارچ خوراکی را تا کنون افراد مختلف توصیف کرده­اند

 [Flachs , 1938     Wlliams et al., 1938 , Anonymous , 1934] و در تمامی موارد ف این بیماری عامل نابودی کامل قارچ خوراکی اعلان شده است.

زمانی که هاگ­ها به عنوان منبع آلودگی و انتشار روی خاک پوششی قرار گیرد، علایم اولیه دیرتر از بقیه حالات ظاهر می­شود؛ ولی در زمانی که هاگ در سطح کلاهک مرطوب قرار گیرد، آلودگی به سرعت توسعه می­یابد و در این حالت علایم 48 ساعت پس از آلودگی ظاهر شده و پس از 72 ساعت کلاهک اندام باردهی را از بین می­برد. شعاع  گسترش بیماری روی بستر را بین 10 تا 30 سانتی متر ذکر کرده­اند (بورگین، 1946). آلودگی معمولاً پس از برداشت (چین) اول ظاهر می­شود (شکل 18-7). اولین قدم در بسترهای کاشت با گسترش رشته­های سفید و کرکی قارچ انگلی و نابودی تمامی اندام­های قارچ خوراکی در محدوده گسترش آغاز می­شود. با گذشت زمان میسلیوم­های قارچ زرد رنگ شده و در نهایت با ظهور هاگ­ها پرگنه به صورتی متمایل به قرمز تغییر رنگ می­دهد. قارچ عامل بیماری قادر است قارچ خوراکی را در تمامی مراحل رشد مورد حمله قرا دهد. میسلیوم­های هوایی قارچ به صورت یک توده متراکم تار، سطح بستر و اندام­های باردهی قارچ خوراکی را می­پوشاند و پس از نفوذ به بافت و از بین بردن آن، میسلیوم­ها به صورت رشته­هایی از آن آویزان می­شوند؛ به همین دلیل به بیماری تار عنکبوتی معروف شده است (18-7). اندام­های آلوده قارچ رنگ خود را از دست داده، حالت آبکی و نرم پیدا کرده، به سرعت از بین می­روند و به کانون آلودگی ثانویه تبدیل می­شوند. در صورت مساعد بودن شرایط سالن کشت و عدم تشخیص یا کنترل به موقع بیماری، خسارت جبران ناپذیر خواهد بود. بیماری تار عنکبوتی یکی از بیماری­های مهم مراکز تولید قارچ خوراکی در ایران است (محمدی گل تپه و پورجم، 1372؛ محمدی گل تپه و همکاران، 1379).

منابع آلودگی، انتشار و عوامل مناسب رشد

خاک (به خصوص خاک پوششی)، باقی مانده اندام­های آلوده قارچ و بستر آلوده منابع اصلی آلودگی محسوب می­شوند. با انتشار آسان هاگ­های قارچ C. dendroides از طریق هوا، هاگ­های هوازاد مهم­ترین عوامل انتشار و پراکنش بیماری می­باشد. طبق نظر وست (1965) جریان هوای آلوده، آبیاری، چیدن محصول و ادوات برداشت مهم­ترین عوامل انتشار آلودگی در سالن­های کشت می­باشند. علاوه بر این خاک پوششی و پرواز حشرات نیز نقش اساسی در انتشار بیماری دارند.

بر اساس گزارش­های موجود، هاگ­های قارچ عامل بیماری ممکن است از طریق جریان هوا، از سطح قارچ­های وحشی آلوده به کشت و صنعت­های تولید قارچ منتقل شوند (Binden, 1971).

در مجموع انتقال بیماری از طبیعت به درون محیط­های پرورش قارچ از طریق هوا، خاک پوششی، کمپوست و آب آبیاری امکان پذیر است. جریان هوا، آبیاری ، برداشت محصول، وسایل برداشت، کراگران و حشرات از مهم­ترین عوامل انتشار و گسترش بیماری در سالن­های پرورش قارچ می­باشند.

رطوبت بالای سالن­های کشت و وجود لایه نازک آب روی سطح اندام­های باردهی قارچ خوراکی، شرایط بسیار مناسبی را برای جوانه زدن هاگ و توسعه بیماری تار عنکبوتی فراهم می­سازد (متروچوت، 1914). علاوه بر این وجود رطوبت اضافی در خاک پوششی نیز از دیگر عوامل توسعه بیماری تار عنکبوتی محسوب می­شود. علاوه بر رطوبت ، حرارت نیز از عوامل تعیین کننده است. به عقیده اتکینسون و فلاچر (1977) وجود رطوبت بالا در خاک پوششی و هوای سالن­های کشت همراه با درجه حرارت نسبتاً پایین، سبب بروز اپیدمی بیماری می­شود. سرعت انتشار و اپیدمی با میزان تولید هاگ و دوره انکوباسیون آنها در ارتباط است.

ظاهراً قارچ عامل بیماری در شرایط نامساعد ایجاد اسکلروت کرده و بقای خود را در طبیعت و مراکز تولید قارچ خوراکی تضمین می­کند.

دامنه میزبانی

ساکاردو (1886) حمله قارچ عامل بیماری تار عنکبوتی علاوه بر قارچ A.bisporus ، به سایر قارچ­های متعلق به رده Hymenomycetes را اعلان کرد. تولاسن (1960) نیز این قارچ را به عنوان انگل روی جنس­های Russula , Lactarium و Polyporus گزارش کرده است. قارچ عامل بیماریC. Dendroides علاوه بر گونه­ها و جنس­های مختلف قارچ­های کلاهک دار، از خاک [Bisby et al ., 1933]  خوراک دام مانند: یونجه و سایر مواد علوفه­ای [Fergus & Bonner, 1951]   گونه­های جنس [Ubrizsy & Voros , 1969] Pluteus   و سایر قارچ­های وحشی [Petch, 1941]  گزارش شده است.


برد. ضمن رعایت کامل بهداشت زراعی در صورت مشاهده بیماری در بسترها حرارت سالن باید به کمتر از 14 درجه سانتی­گراد کاهش داده شود
دانستنی ها ...
آمــــار ...
بیشترین بازدید 823
بازدید دیروز 10
بازدید امروز 2
بازدید هفت روز اخیر 43
بازدید این ماه 242
بازدید کل 26110
تعداد افراد آنلاین 1
آی پی شما 54.81.71.68
سیستم عامل Unknown
مرورگر Unknown
نظر سنجی ...
نظر شما در مورد محصولات شرکت چیست
عالی
خوب
متوسط
ضعیف
تا کنون خریداری نکرده ام
فیلم های آموزشی ...