امـــــروز : چهار شنبه 30 خرداد 1397    |   ساعـت :
لینک های تصویری ...
گالری تصاویر ...

بیماری حباب­ تر

این بیماری به وسیله قارچ بیماری­گری به نام Mycogone perniciosa ایجاد می­شود که در کشت و صنعت­های پرورش قارچ خوراکی به وفور مشاهده می­شود هرچند میزان خسارت آن اغلب قابل توجه نیست؛ اما در شرایطی که در اوایل دوره رشد قارچ خوراکی آلودگی صورت گرفته باشد و کنترل نشود، می­تواند سبب بروز خسارت سنگین شود.

علایم بیماری

مهم­ترین علایم بیماری روی قارچ خوراکی ، توسعه بافت مضمحل شده روی اندام باردهی می­باشد که در ابتدا سفید رنگ و پنبه­ای بوده و با گذشت زمان به رنگ قهوه­ای درمی­­آید. ابعاد این لکه­ها ممکن است بهده سانتی متر نیز بالغ شود و این در صورتی است که علایم حدود 10-14 روز بعد از رشد کلاهک ظاهر شود. در صورتی که میزان رطوبت نسبی بالا بوده یا سطح اندام باردهی قارچ خیس شود، قطرات ریز مایع قهوه­ای رنگ در سطح بافت سالم ظاهر می­شود که وجه تسمیه بیماری حباب تر قرار گرفته است. در شرایط خشک، بافت آسیب دیده به صورت خشک باقی مانده و علایم شبیه به بیماری حباب خشک خواهد بود. علاوه بر علایم ناشی از تخریب بافت آسیب دیده یک توده کرکی سفیدرنگ از میسلیوم قارچ نیز ابتدا هر سطح محل آسیب دیده و سپس کل سطح کلاهک قارچ را می­پوشاند.

در مواردی که آلودگی در اواخر دوره رشد صورت گرفته و کلاهک­های بالغ مورد حمله قرار گیرند، معمولاً قارچ آسیب جدی نمی­بیند و تنها لکه­های قهوه­ای کمرنگ و در نهایت کرکی در پایه قارچ تشکیل شده که در اثر رشد میسلیوم قارچ عامل بیماری می­باشد.

در این حالت غالباً قسمت­های آلوده پایه، در هنگام برداشت در بستر باقی می­ماند و قارچ انگل ممکن است به رشد خود ادامه داده و تمامی بافت موجود را اشغال نماید. کلاهک­های جدیدی که از پای این گونه اندام­های آلوده رشد می­کنند نیز مورد حمله قرار گرفته و علایم آن دقیقاً مانند قبل نخواهدبود بلکه کلاهک­ها بدشکل شده، تیغه­ها کوتاه و ضخیم شده وتمام سطح آن­ها به وسیله میسلیوم قارچ انگل اشغال می­شود.

چنانچه الودگی در ابتدای دورۀ رشدقارچ خوراکی صورت گیرد، خسارت بیشتر بوده و توده ضخیم میسلیومی قارچ خوراکی را احاطه می­کند. در آلودگی دیر هنگام بسترها، میزان خسارت محصول کمتر است. آلوده شدن قارچ­ها در چین اول نشان دهنده آلوده بودن خاک پوششی است و لازم است نسبت به کنترل آن اقدام شود.

دانستنی ها ...
آمــــار ...
بیشترین بازدید 823
بازدید دیروز 10
بازدید امروز 2
بازدید هفت روز اخیر 43
بازدید این ماه 242
بازدید کل 26110
تعداد افراد آنلاین 1
آی پی شما 54.81.71.68
سیستم عامل Unknown
مرورگر Unknown
نظر سنجی ...
نظر شما در مورد محصولات شرکت چیست
عالی
خوب
متوسط
ضعیف
تا کنون خریداری نکرده ام
فیلم های آموزشی ...